Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

053 / 4186 211
053 / 4186 200

O nemocnici

Apríl – mesiac zvyšovania povedomia o cisárskom reze: Význam včasnej starostlivosti a fyzioterapie po pôrode cisárskym rezom

16.4.2025

Apríl je celosvetovo venovaný zvyšovaniu povedomia o cisárskom reze – chirurgickom pôrode, ktorý zachraňuje životy, no zároveň znamená veľký zásah do tela ženy. Odborníci upozorňujú, že správna a včasná starostlivosť, najmä fyzioterapia po cisárskom reze, výrazne zlepšuje hojenie, predchádza komplikáciám a podporuje duševnú pohodu matky.

Na Slovensku podstúpi cisársky rez každá tretia žena. Najčastejšie dôvody sú ohrozenie plodu (napr. abnormálny srdcový tep), nevhodná poloha dieťaťa, nepostupujúci pôrod, zakrytý krčok maternice placentou alebo vážne zdravotné komplikácie matky (napr. cukrovka, vysoký tlak, srdcové a cievne ochorenia). Hoci ide o bežnú prax, cisársky rez je náročná brušná operácia. Po nej žena potrebuje dostatok času a odbornej podpory na zotavenie. „Ženy často zabúdajú, že okrem pôrodu prešli veľkým chirurgickým zákrokom. Regenerácia je kľúčová – fyzicky aj psychicky,“ upozorňuje Mgr. Jana Chomová, fyzioterapeutka na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Nemocnici AGEL Krompachy.

Starostlivosť o jazvu je viac než kozmetika

Pri cisárskom reze sa prerezáva sedem vrstiev brušnej steny. Jazva môže byť zdrojom neskorších problémov – bolesti, necitlivosti, zrastov, diastázy, tráviacich a gynekologických ťažkostí. Preto je kľúčové začať s jemnou starostlivosťou už v nemocnici. Proces hojenia prebieha v troch fázach – zápalovej, proliferačnej a remodelačnej. Môže trvať aj dva roky. Počas tejto doby je dôležité jazvu vnímať, nebáť sa jej dotýkať a prijať ju aj emocionálne. Práve emočné prijatie jazvy zohráva pre hojenie veľkú úlohu.

Fyzioterapia: základná súčasť zotavovania

Fyzioterapia by mala byť bežnou súčasťou popôrodnej starostlivosti. Už počas hospitalizácie je možné zapojiť dýchacie techniky, cievnu gymnastiku, jemný dotyk na prekrytú jazvu. Počas šestonedelia žena získava návyky, ako sa o seba starať doma. Po tomto období je vhodné navštíviť špecializovanú fyzioterapeutku, ktorá pomôže s jazvou, brušnou stenou a celkovou regeneráciou. „Fyzioterapia pomáha zlepšiť držanie tela, zmierniť bolesti chrbta, podporiť návrat k intímnemu životu aj pripraviť telo na ďalšie prípadné tehotenstvo,“ dodáva Mgr. Jana Chomová.

V Nemocnici AGEL Krompachy je fyzioterapia prirodzenou súčasťou starostlivosti o ženu počas celého procesu pôrodu aj po ňom. „Počas prvej doby pôrodnej pracujeme so ženami s pomocou techniky Rebozo, ktorá umožňuje uvoľniť panvové dno, svalové napätie a prispieť k hladšiemu priebehu pôrodu,“ vysvetľuje Mgr. Chomová. Fyzioterapia pokračuje aj po pôrode – vrátane tých, ktoré prebehli cisárskym rezom.

Novinka: Zavinovanie šatkou po pôrode

S cieľom podporiť ženy po pôrode ešte komplexnejšie, už čoskoro nemocnica zavedie zavinovanie šatkou po pôrode. Fyzioterapeutka bude priamo počas pobytu ženy jemne zavinovať a vysvetlí jej dôležitosť tejto tradičnej, no účinnej techniky. Zavinovanie podporuje návrat vnútorných orgánov na svoje miesto, stabilizáciu trupu, zmiernenie pocitu "prázdneho brucha", psychickú úľavu a lepší kontakt so sebou samou. Každá žena bude mať možnosť počas hospitalizácie šatku zapožičať a používať ju. Týmto spôsobom sa starostlivosť o telo a psychiku prepája do jedného celku.

Prevencia je kľúč: Pravidelná starostlivosť a pohyb

Najčastejšími problémami po cisárskom reze sú oslabené brušné svaly, diastáza, prepadnuté alebo bolestivé jazvy, bolesti chrbta, poruchy menštruácie či trávenia. Správna fyzioterapia pomáha týmto ťažkostiam predchádzať – ideálne pravidelne minimálne počas prvých 6 mesiacov po pôrode. Okrem fyzickej regenerácie je dôležitá aj duševná rovnováha ženy. „Cisársky rez môže byť pre ženy emočne náročný. Pocity zlyhania, viny či odcudzenia od vlastného tela nie sú výnimočné. Fyzioterapia, dotyk, dychové techniky a informovanosť pomáhajú tieto pocity spracovať a posilniť väzbu medzi matkou a dieťaťom,“ vysvetľuje odborníčka.

Metódy ako kraniosakrálna terapia, ktorá sa už využíva aj na Slovensku, môžu pomôcť nielen matke, ale aj bábätku, ktorého nervový systém mohol byť pôrodom ovplyvnený.

Odporúčania pre ženy po cisárskom reze:

•              Začnite s fyzioterapiou už v nemocnici, ideálne pod vedením odborníka.

•              Po šestonedelí navštívte fyzioterapeutku zameranú na ženské zdravie.

•              Doprajte telu čas a nezačínajte s intenzívnym cvičením priskoro.

•              Pravidelne sa venujte dýchaniu, jemným pohybom a práci s jazvou.

•              Dbajte na výživu, odpočinok a podporu zo strany rodiny.

•              Prijmite svoje telo s rešpektom a láskou – pomáha to hojiť sa zvnútra aj navonok.

Apríl je ideálnym časom pripomenúť si, že cisársky rez nie je len technický zákrok – je to veľká životná udalosť, ktorá si zaslúži rešpekt, pochopenie a odbornú podporu. Správna starostlivosť po operácii môže žene pomôcť nájsť rovnováhu, silu a pohodu v novej životnej úlohe.

Späť