Nemocnice spišského klastra bojujú s výpadkom personálu

16.2.2022

Nemocnica AGEL Levoča, Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku n. o., člen skupiny AGEL a Nemocnica AGEL Krompachy bojujú s výpadkom pracovných síl. Kežmarská nemocnica pristúpila k personálnemu zlúčeniu oddelení. Pozitivita PCR testov vo všetkých mobilných odberových miestach počas minulého týždňa stúpla. Pohybuje sa v rozmedzí od 49,5% – 55,8%. Záujem o očkovanie klesá. Vakcinačné centrá všetkých troch nemocníc podali počas minulého týždňa vakcínu 355 záujemcom, čo je o 129 menej ako prvý februárový týždeň.

„Za minulý týždeň sme mali na našom covid oddelení hospitalizovaných 24 covid pozitívnych pacientov, k dnešnému dňu je hospitalizovaných 13 pacientov, 8 boli prepustení do domácej starostlivosti. Stále bojujeme aj s výraznejším výpadkom zdravotníckeho personálu, 21 zamestnancov je pozitívnych na ochorenie covid-19 a ďalších 42 je práceneschopných z iných zdravotných dôvodov,“ informuje námestíčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice AGEL Levoča, MUDr. Renáta Bičanovská. „V mobilnom odberovom mieste covid-19 sme počas minulého týždňa vykonali 1228 antigénových testov s vykázanou 9,9% pozitivitou. PCR testov bolo vykonaných 555 a pozitivita predstavovala až 49,5%, čo je oproti týždňu pred tým nárast o 5,7%. Vo vakcinačnom centre sa počas minulého týždňa podalo 91 vakcín proti ochoreniu covid-19,“ hovorí námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť levočskej nemocnice Mgr. Lucia Boháčová.

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku sa taktiež pasuje s výpadkom personálu, ktorý zapríčinil zlúčenie oddelení. „Z dôvodu výrazného výpadku kolegov sme museli pristúpiť k personálnemu zlúčeniu dvoch oddelení a staráme sa o 8 covid pozitívnych pacientov viac ako minulý týždeň. Zdravotnú starostlivosť na kyslíkových lôžkach tak poskytujeme celkom 17 pacientom. High-flow a umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje starostlivosť o ďalších 2 pacientov. Z radov našich kolegov je pozitívnych 24 a ďalší 3 sú v domácej karanténe,“ informuje námestíčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť kežmarskej nemocnice MUDr. Lýdia Wikarská. „Vo vakcinačnom centre sme podali minulý týždeň 204 dávok vakcín proti ochoreniu covid-19. V mobilnom odberovom mieste covid-19 sa počas minulého týždňa vykonalo 2119 antigénových testov s pozitivitou 12,47%, čo predstavuje o 4,67% vyššiu pozitivitu ako prechádzajúci týždeň. PCR testov bolo vykonaných 1390 a pozitivita bola na úrovni 55,83%. To predstavuje nárast o 12,77% oproti štatistikám z týždňa pred tým,“ hovorí PhDr. Anna Rybková, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť kežmarskej nemocnice.

Sila variantu omikron sa stále prejavuje aj na štatistikách z Nemocnice AGEL Krompachy. Minulý týždeň zaevidovali 4,8% nárast pozitivity PCR testov oproti týždňu pred tým. „K dnešnému dňu pociťujeme výpadok 18 covid pozitívnych kolegov a ďalší 2 sú v karanténe. Na oddelení covid sa staráme o 9 pozitívnych pacientov, z toho 1 potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ informuje konateľ a námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Nemocnice AGEL Krompachy, MUDr. Miroslav Kraus. „V mobilnom odberovom mieste covid-19 sme vykonali celkovo 808 antigénových testov, z toho 149 bolo pozitívnych. Z celkového počtu 364 PCR testov sme zaevidovali pozitivitu v 185 prípadoch, čo predstavuje 50,8% prípadov. Je to o 4,8% vyšší počet ako zo štatistík z predchádzajúceho týždňa.  V priebehu minulého týždňa sme podali 60 dávok vakcín, z toho 50% bolo podaných záujemcom o tretiu dávku. Pripomíname zmenu časového harmonogramu vakcinačného centra. Očkujeme tri dni v týždni, a to v pondelok, utorok a stredu. Časový harmonogram vakcinačného centra je stále aktuálne dostupný na webovej stránke našej nemocnice,“ hovorí námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť krompašskej nemocnice, PhDr. Lenka Gajdošová.