Krompašská nemocnica zaznamenala po zrušení pandemických opatrení nárast počtu úrazov

24.6.2021

Nemocnica AGEL Krompachy vďaka návratu do normálneho chodu po zrušení pandemických opatrení môže sústrediť svoju pozornosť na starostlivosť o bežných pacientov. Prioritou zostávajú plánované hospitalizácie a plánované zákroky, ktoré naplno zamestnávajú tamojších zdravotníkov. V posledných týždňoch však nemocnica zaznamenala novú skutočnosť a tou je výrazný nárast počtu úrazov.

Pandémia a opatrenia proti jej šíreniu ovplyvňovali v minulých mesiacoch štatistiky vo výskyte ostatných ochorení. Najviac sa to prejavilo v štatistike výskytu úrazov. Obmedzenie mobility obyvateľstva prispelo k tomu, že výskyt úrazov sa v období prijatých opatrení významne znížil. K úrazom najčastejšie dochádza v doprave, pri hrách a športe, čiže pri aktivitách, ktoré boli v čase pandémie výrazne redukované. V spádovej oblasti Nemocnice AGEL Krompachy bol priemerný počet úrazov v pandemických mesiacoch od začiatku roka približne na úrovni 550 úrazov za mesiac, avšak po uvoľnení opatrení v mesiaci máj stúpol počet ošetrených pacientov na chirurgickej ambulancii s touto diagnózou na 800, čo je nárast o 50 % oproti predchádzajúcim mesiacom.

„Všetky úrazy sú veľmi nepríjemnou komplikáciou aktivít, ktoré by pre ľudí mali znamenať príjemný zážitok, preto je veľmi dôležitá prevencia. Rodičia majú hovoriť so svojimi deťmi o týchto rizikách a dospelí by si mali uvedomiť svoje možnosti a nepreceňovať svoje sily pri týchto aktivitách“, uviedol MUDr. Marián Hojstrič, zástupca primára chirurgického oddelenia.