Zdravie máme vo vlastných rukách

15.10.2020

Umývanie rúk patrí medzi základné hygienické návyky, ktoré by každý z nás mal dodržiavať. Práve dnešný deň, 15. október, je Svetovým dňom umývania rúk a jeho cieľom je poukázať na to, že práve tento jednoduchý úkon je veľmi dôležitý pri prevencii rôznych infekčných chorôb.

Umývanie rúk správnym spôsobom je mimoriadne dôležité, pretože môže zabrániť vzniku a šíreniu širokého spektra infekcií. Až 80 % infekcií sa šíri práve dotykom. ,,V prvom rade si zvlhčite ruky vodou, naberte si dostatočné množstvo mydla do oboch rúk a potierajte si ruky spôsobom dlaň o dlaň. Pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čisteným vnútorných strán prstov a potom opačne. Ďalej si čistite trením spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a potom opačne, prsty jednej ruky uzavrite do dlane a potierajte oproti druhej dlani. Krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou, potom ruky vymeňte. Spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a tiež vymeňte ruky. Opláchnite si ich vodou,“ vysvetľuje námestníčka pre ošetrovateľstvo Nemocnice AGEL Krompachy  Mgr. Marta Müllerová.

Koľkokrát si máme ideálne denne ruky umývať, to vám presne žiaden odborník nepovie. ,,Každý z nás by si mal umývať ruky po použití toalety, po príchode dnu z exteriéru, napríklad z auta či hromadnej dopravy alebo pri príprave jedla,“ hovorí námestníčka. Dbať na hygienu rúk by sme mali aj pri práci s odpadkami, po kontakte so zvieratami alebo ich krmivom alebo jednoducho pri pocite znečistených rúk. Umývanie rúk by malo trvať 40 až 60 sekúnd.